içinde , ,

Cyberpunk 2077 İlk İncelemeleri ve Puanları

Cyberpunk 2077 İlk İncelemeleri ve Puanları

Önemli Not: Bu yazılardan bazıları veya görseller çok az sayıda spoiler içerebilir.

Bugün itibariyle ön yüklemesi açılan Cyberpunk 2077 oyunu için, dünyanın büyük oyun medyaları inceleme yasağının kalkmasıyla, kısıtlı olarak oyuna dair ilk izlenimlerini paylaştı. Bu yazımızda en güvenilir ve önemli medya kuruluşlarının incelemelerini derledik.

Hiç kuşkusuz Cyberpunk 2077, son yılların en merakla beklenen oyunu. Oyunla ilgili her yeni haber çıktığında üzerinde sürekli konuşuldu ve oyunun güncelliği hiç azalmadı. 10 Aralık tarihinde oynanmaya başlandıktan sonra da uzun süreler konuşulacağı kesin gibi.

IGN sitesinden Tom Marks’ın incelemesine göre  oyun, çok sayıda seçenekle birlikte harika şehir manzalarına sahip ancak bunun yanında rahatsız edici çok sayıda bug da mevcut.

IGN sitesinin incelemesinde öne çıkanlar şu şekilde:

“Cyberpunk 2077’nin etkileyici ağır çekim intro’suyla karşılaşır karşılaşmaz, oyun beni içine hapsetti. Intro’yu geçtikten sonra açılan Night City haritasında istediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Bazı mahallelerdeki düşmanlar diğerlerinden daha sert olarak karşınıza çıkıyor.

Oyundaki yapı, The Witcher 3: Wild Hunt oyunu da dahil olmak üzere oynadığım tüm RPG oyunlardan daha farklı hissettiriyor. Oyunda gecekondu mahallelerinden gösterişli kurumsal binalara, tozlu çöllerden yemyeşil alanlara ve bunun gibi birçok yere geçip duracaksınız. Araçların dizaynı gerçeğe yakın ve sürüş deneyimi gerçekten sürüyorsunuz gibi hissettiriyor.

Night City’de hızlı hareket ederseniz birçok detayı gözden kaçırabilirsiniz. Temponun yüksek olduğu Cyberpunk 2077, gerçek bir RPG oyun deneyimi yaşatıyor.

Oyunun bir yerinde, bir karaktere tavsiyede bulundum ve oraya geri döndüğümde işini kaybettiğini gördüm. Bunu başarısızlık olarak değil de, oyunun kişisel seçimlere bağlı olabileceğini hissettirmesi olarak algıladım. “

Puan 9/10

Gamesradar sitesinden Sam Loveridge incelemesine göre oyun beklediğinden daha kısa sürüyor.

İncelemede öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Night City’nin neon aydınlatmalı sokakları, karşılaşılan karakterlerin ışıltılı yüzleri, metalik ve parlak giysileri, araba sürerken keşfettiğim tepeleriyle Cyperpunk 2077 çok güzel.

The Witcher 3: Wild Hunt oyununun yaratıcı ekibinden beklendiği gibi entrika dolu bir dünya içeren oyun tam anlamıyla şaheser. Cyberpunk 2077’nin size sunduğu her detayı keşfetmek isteyeceksiniz. The Witcher 3: Wild Hunt oyununun aksine Cyberpunk 2077’yi çoğu oyuncu kısa sürede bitirmeyi başaracaktır.

Cyberpunk 2077’de silahlardan, çetelerden ve vahşetten farklı olarak duygusal, insani bir yan da bulacaksınız. Karakterlere duygusal olarak bağlanabileceksiniz. Hatta oyunu oynarken birkaç yerde kendimi karşılaştığım absürt durumlara güler halde de buldum.

Oyundaki diyalog seçimleri gündelik hayattakilere çok benzer şekilde yazılmış. Sonuç olarak 50 saatten fazla oynamama rağmen oyuna hala doyamadım.”

Puan 5/5

TheGamer.com sitesinden Kirk McKeand’ın incelemesine göre oyun neredeyse mükemmel.

Ön çıkan başlıklar:

“Oyunun başına geçtiğinizde harcadığınız zaman beklediğinizden daha fazla olacak. Oyun başında 70 saatlik zaman geçirmeme rağmen hala kırılmış hayallerden, kir-pas, neon ışıklar ve kandan oluşan bu şehre hayranlık duyuyorum.

Benim gibi oyunu RTX 3090 ekran kartı, i9-10850K CPU gibi özelliklere sahip bir bilgisayarda oynama şansına erişirseniz şaşırtıcı derecede güzel manzaraları, parlak yüzeyleri  ve aydınlatmaları göreceksiniz.

Oyundaki ilerleme hızı tamamen size bağlı olarak değişiyor. Haritaların etrafında dönen çok sayıda seçenek var. Oyundaki görevler ise şimdiye kadar alışkın olduğumuz oyunlardan daha farklı. Mesela haritada gideceğiniz yer, para için insanların suratına yumruk attığınız bir dövüş kulübü!

Oyunun bug’ları benim oyun zevkimi pek fazla etkilemedi.”

Puan 5/5

PC Gamer’dan Andy Kelly’nin incelemesine göre oyun muhteşem yan karakterlere sahip.

Öne çıkanlar:

“Şimdiye kadar yaklaşık 40 saat Cyberpunk 2077 oynadım ve bunun 5 saatini sadece oyunda yürüyerek geçirdim. Night City’de amaçsızca dolaşmayı, yoğun kavşaklarından geçmeyi, dar geçitlerden geçmeyi ve yabancılarla konuşmayı çok sevdim.

Benim gibi pandemi sırasında eve kapanıp insanlarla konuşmayı özlediyseniz, Night City’yi çok seveceksiniz. Beni oyunda en çok etkileyen şey karşılaştığım karakterler. PC’de karşılaşabileceğiniz en canlı sanal şehirlerden birisi!”

vg247.com’un incelemesine göre beklenilen kadar iyi olmasa da ayrıntıları iyi.

İncelemede öne çıkanlar şu şekilde:

“Oyundan bekleyebileceğiniz tüm silah türleri burada mevcut. Elinizin altında bu seçeneklerin olması ve bunların futuristik görünümleri iyi tasarlanmış.

Birçok yan görev var. Bu da oyunun içinde kaybolmanız için yeterli olanak sağlıyor.

Night City’nin tasarımı Cyberpunk 2077’nin en iyi yanlarından birisi. Oyun ayrıca cinsellik anlamında da oldukça özgür.

Sonuç olarak çok mükemmel olmasa da ilgi çekici hikayeleriyle ve ayrıntılarıyla başında saatler geçireceğiniz bir oyun.”

Puan 5/5

Gamespot sitesinden Kallie Plagge incelemesine göre Cyberpunk 2077, güçlü ana karakterlere, göze çarpan görevlere sahip ancak aynı zamanda da bug’lara ve amaç eksikliklerine sahip.

Yazıdan öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“Oyundaki en iyi küçük görevlerden birisinde ihtiyaç duyduğunuz anda sizi parayla ödüllendiren sistemin, sizi Night City’nin her köşesine göndermesi oldukça ilgi çekici. Bu tarz yan görevlerde oldukça çok zaman harcadım, ilgi çekici ve eğlenceli şeyleri bulmaya çalıştım. Ancak oyunu tamamladıktan sonra geri dönüp baktığımda bunların çoğunun hikayeye veya karakterime nasıl ve ne şekilde hizmet ettiğini tam olarak anlamlandıramadım.

Oyunun açıklandığı minimum sistem gereksinimlerinden daha iyi bir dizüstü bilgisayarda oynamama rağmen teknik sorunlar yaşadım. Bug’lar zaman zaman sizi save’lediğiniz yere geri dönmeye ya da tamamen oyundan çıkmaya zorluyor. “

Puan 7/10

Diğer önemli oyun medyalarının bazılarının puanları ise şu şekilde:

Oyunun ayrıntılı incelemesini çok yakında sizlerle paylaşacağız.

Cyberpunk 2077 İlk İncelemeleri ve Puanları via @gamerturkiye

Xbox, Taika Waititi’nin “Lucid Odyssey” Adlı Kısa Filmini Yayınladı

Google Stadia, 8 Ülkede Daha Kullanıma Açıldı